Realitní poradna

Pronájem (24)Koupě (21)Právo (6)Daně (4)Finance (4)Prodej (8)Vše (67)

Napište svůj dotaz do poradny

Poslední dotazy v poradně z kategorie daně


Marcela
1.4.2016
Kategorie: Daně

Dobrý den, chtěla bych prodat byt a získané prostředky použít na pořízení nového bydlení. Jak se prokazuje, že mám v daném bytě bydliště, když trvalé bydliště mám hlášené jinde? Po jakou minimální dobu mám mít v prodávaném bytě své bydliště, abych neplatila daň z příjmu?

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den,
musíte doložit trvalé bydliště alespoň 2 roky. Ideální jsou např. SIPO složenky, účty za telefon, kde je uvedena jako Vaše adresa ta, kde se nemovitost nachází. Dále se dá např. použít svědecká výpověď. Toto vše dokládáte v okamžiku, kdy s Vámi finanční úřad zahájí daňovou kontrolu.


Marie
1.4.2016
Kategorie: Daně

Dobrý den, chtěla bych prodat družstevní byt, ve kterém bydlím již 8 let a do OV může být převeden až za cca 11 let. Za získané finanční prostředky bych ráda koupila byt v OV. Chci se Vás zeptat vzniká nám ze zákona povinnost platit státu nějakou daň?

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den,
jste osvobozena od daně z příjmů fyzických osob, protože práva a povinnosti k bytovému družstvu držíte déle než 5 let. Daň z převodu nemovitostí se na Vás nevztahuje.


Marie N.
16.2.2016
Kategorie: Daně

Dobrý den, Prodali jsme s manželem zahrádku začátkem března a nyní jsme se náhodou dozvěděli od sousedky, že máme platit nějakou daň za převod. V realitní kanceláři nás ubezpečili, že vše obstarají za nás. Manžel je z toho nervózní a nevíme na koho se máme obrátit.

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den paní Marie, Ano, Vaše sousedka měla pravdu. Po každé právoplatně provedené prodejní transakci musí ze zákona prodávající zaplatit daň z převodu nemovitosti (kupující je pak případným ručitelem). Předpokládám, že jste měli Vaši zahrádku v osobním vlastnictví. Nejprve si ověřte na finančním úřadě, zda za Vás tuto opravdu nezaplatila realitní kancelář v procesu prodeje, jelikož je to v dnešních dnech už obvykle poskytovaná služba. Pokud se tak nestalo, budete muset na Vaši nemovitost nechat zhotovit znalecký posudek – odhad ceny nemovitosti pro úřední účely, vyplnit a podat daňové přiznání. Základem daně z převodu nemovitostí je cena nemovitosti nebo odhadní cena (počítá se s vyšší). Základ daně se zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru. Daňové přiznání musíte podat nejpozději do 3 měsíců od zápisu vlastnického práva na katastru nemovitostí. Jako první měsíc lhůty se počítá měsíc, který následuje po měsíci, ve kterém byl zápis proveden. Proto ve Vašem případě je nutné co nejrychleji ověřit veškeré skutečnosti. V případě odborné pomoci neváhejte kontaktovat našeho makléře v regionu – sekce makléři.


Zuzana Šípová
20.1.2016
Kategorie: Daně

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak to bude od nového roku s předkupním právem u mého bytu. Vlastním byt v podílovém spoluvlastnictví v centru Brna a chystáme se ho příští rok na jaře prodávat z důvodu stěhování do rodinného domu. Kamarád mi říkal, že prý předkupní právo nebude platit. Nikde jsem to nenašla, tak prosím o radu. Děkuji.

ZOBRAZIT
Odpověď

Vážená paní Šípová,
Váš kamarád měl částečně pravdu. Dosavadní právní úprava (platný občanský zákoník „OZ“) omezovala převod spoluvlastnického podílu předkupním právem ostatní spoluvlastníků. Pokud se jeden ze spoluvlastníků rozhodl prodat svůj podíl, musel jej nejdříve nabídnout ke koupi ostatním spoluvlastníkům. Od 1.1.2014 vejde v účinnost nový občanský zákoník. Tam, kde vzniká spoluvlastnictví smlouvou, automaticky předkupní právo nevzniká, ale strany si ho mohou sjednat. Pro předchozí období, tj. pokud máte smlouvu uzavřenou v roce 2013 a dříve, platí tzv. přechodné ustanovení 1 roku. Pokud tedy budete prodávat byt na jaře roku 2014 a máte smlouvu z předchozího období, musíte ctít ustanovení současně platného OZ, a musíte Váš byt nejprve nabídnout Vašim spoluvlastníkům. Pakliže byste se rozhodla prodávat byt až v roce 2015, pak už ho nabízet svým spoluvlastníkům nemusíte.

Nastartujte svoji kariéru, třeba jako...

Elitní makléř

Zařaďte se mezi elitní makléře díky našemu konceptu aktivních tréninků, využití exkluzivních nástrojů a podpory v rámci značky.

Více informací

Makléř srdcař

Milujete kontakt s lidmi, dobře odvedenou práci a skvělé pracovní podmínky? Staňte se makléřem srdcařem a předávejte svou pozitivní energii dál.

Více informací

Rychle vydělávající makléř

Nestačí vám vaše současné příjmy a máte pocit že se vaše kariéra již nikam neposouvá? S naší podporou formou unikátních tréniků a nástrojů začnete vydělávat opravdu rychle.

Více informací

Chráníme Vaše soukromí

Naše společnost používá soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat funkčnost stránek a zajištují, aby naše stránky fungovaly bezpečně, neustále se zlepšovaly a přizpůsobovaly vaše vyhledávání. Díky nim dokážeme lépe nabídnout obsah, který pro vás může být zajímavý a užitečný. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním všech cookies.
Více informací
ROZUMÍM   ZAMÍTNOUT