Realitní poradna

Pronájem (24)Koupě (21)Právo (6)Daně (4)Finance (4)Prodej (8)Vše (67)

Napište svůj dotaz do poradny

Poslední dotazy v poradně z kategorie právo


Lubos
21.9.2016
Kategorie: Právo

Dobry den, som student studujuci v CR so slovenskym obcianstvom, teda nemam v CR trvaly pobyt ani ceske obcianstvo. Je nejaka pravna/administrativna podmienka k tomu aby som si kupil nemovitost v CR? dakujem

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den,
Dle stávající legislativy není pro občany Slovenské republiky stanovena žádná speciální podmínka pro nabytí nemovité věci na území České republiky, která by byla spojena s tím, že jste občanem jiného státu. Podmínky pro získání nemovitosti v České republice jsou tedy pro Vás stejné jako pro každého jiného občana České republiky.

Pavla Týcová

Helena
12.4.2016
Kategorie: Právo

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na jednu závažnou věc,moje maminka měla mozkovou mrtvici,je na přístrojích,není schopna komunikace,je v hlubokém kóma,má pronajtý byt,je možné ukončit nájem v daný měsíc ikdyž má ve smlouvě tříměsíční výpověď?je nám všem jasné,že do bytu se už bohužel nikdy nevrátí,má právo na vrácení dvouměsíční kauce?Příjde nám nemorální,aby pronajímatel nechtěl vrátit mamince její těžce vydřené peníze.Jak se taková věc řeší?pronajatý byt má přes vaši realitku.Poraďte mi prosím,musí přece existovat právo na to,že je to nepředvídatelná záležitost.

ZOBRAZIT
Odpověď

Jde opravdu o nelehkou situaci a je nám upřímně líto nemoci Vaší maminky. V tomto případě Vám doporučujeme kontaktovat pronajímatele a pokusit se s ním dohodnout na ukončení nájemního vztahu dohodou stran. Pokud se však s pronajímatelem nedohodnete, je opravdu nutné nájemní smlouvu vypovědět, kdy výpovědní lhůta je zpravidla v délce tří měsíců. Kauci je pronajímatel povinen vrátit po skončení nájmu, přičemž je oprávněn si započíst to, co použil k úhradě pohledávek na nájemném a k úhradě za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu. V okamžiku, kdy taková pohledávka bude existovat, je pronajímatel oprávněn ze zákona kauci použít. (tato odpověď je zpracována podle stávající právní úpravy obsažené v zákoně č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů).


Petr
1.4.2016
Kategorie: Právo

Dobrý den, rád bych zjistil, zda je možné přepsat nemovitost, která je zatížena hypotékou ještě na několik let, na moji matku, která pobírá jen invalidní důchod?

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den,
doporučujeme obrátit se na zástavního věřitele - banku, která poskytla úvěr, která Vám sdělí podmínky pro převod vlastnictví na jinou osobu. Nicméně podmínkou bude určitá bonita nového zástavce, a zde mám obavy, že invalidní důchodce těžko bude moci splácet hypotéku. Více Vám sdělí banka.


Pavel
1.4.2016
Kategorie: Právo

Dobrý den, vlastním cca 10 let rodinný dům, který mi darovala babička. Pozemky okolo RD, pole, přes které vedla příjezdová cesta k mé nemovitosti, babička darovala mé sestře v září roku 2007. Se sestrou není možná domluva o zřízení věcného břemena příjezdové cesty. O daru pozemku jsem nebyl informován. Jiná cesta k domu není možná, prosím vás o radu, jak dále postupovat.

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den,
na tento Vámi popsaný případ pamatuje občanský zákoník, a to v § 151o odst. 3: není-li vlastník stavby současně vlastníkem přilehlého pozemku (přístupové cesty) a není možno zajistit přístup jinak, zřídí věcné břemeno ve prospěch vlastníka stavby na jeho návrh soud. Takže doporučuji obrátit se na místně příslušný okresní soud, který jistě Vaší žádosti vyhoví.


Ondřej
1.4.2016
Kategorie: Právo

Dobrý den, uvažuji, že si udělám půdní byt. Našel jsem prostor v domě se čtyřmi vlastníky, každý vlastní čtvrtinu domu, tedy i půdy. Dva vlastníci chtějí svoji polovinu prodat pro účel stavby bytu. Už jsem si zjistil, že musím se všemi vlastníky sepsat smlouvu o výstavbě, ale co předtím? Musím asi nějakým způsobem zaplatit za půlku půdy, mít už vypracovaný projekt ... Zajímá mě právní stránka věci.

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den,
v tomto případě bude zejména nutné vymezit jednotky v domě, který je dosud vlastněn ve stylu "všichni vlastní všechno". Což lze provést buď Prohlášením vlastníka (vyhotovuje geodet) nebo Dohodou o vypořádání podílového spoluvlastnictví (ve formě notářského zápisu), a následným zavkladováním do katastru nemovitostí. Tím vznikne v domě vlastnictví jednotek. Poté již můžete uzavřít s vlastníkem předmětné jednotky kupní smlouvu nebo smlouvu o budoucí kupní smlouvě, na základě které se odehraje finanční stránka věci.


Jan
1.4.2016
Kategorie: Právo

Dobrý den, nájemník mi dluží nájemné za 10 měsíců. Již jsem mu dal výpověď a chci podat žalobu na uhrazení dlužné částky. Poslal jsem mu (kromě mnoha telefonátů a mailů) jednu upomínku doporučeně. Je nařízený počet upomínek před podáním žaloby nebo ji mohu podat kdykoliv?

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den,
ze zákona byste měl dlužníkovi dát možnost uhradit dluh v náhradním termínu. Proto stačí jedna upomínka a hned žalujte.

Nastartujte svoji kariéru, třeba jako...

Elitní makléř

Zařaďte se mezi elitní makléře díky našemu konceptu aktivních tréninků, využití exkluzivních nástrojů a podpory v rámci značky.

Více informací

Makléř srdcař

Milujete kontakt s lidmi, dobře odvedenou práci a skvělé pracovní podmínky? Staňte se makléřem srdcařem a předávejte svou pozitivní energii dál.

Více informací

Rychle vydělávající makléř

Nestačí vám vaše současné příjmy a máte pocit že se vaše kariéra již nikam neposouvá? S naší podporou formou unikátních tréniků a nástrojů začnete vydělávat opravdu rychle.

Více informací