Realitní poradna

Pronájem (24)Koupě (21)Právo (6)Daně (4)Finance (4)Prodej (8)Vše (67)

Napište svůj dotaz do poradny

Poslední dotazy v poradně z kategorie pronájem


Jaroslav
17.7.2016
Kategorie: Pronájem

Dobrý den můj tatínek podepsal smlouvu s realitní kanceláří o prodeji bytu po třičtvrtě roce kdy se nic nedělo jsme chtěli smlouvu zrušit ale hned nám vpalili šílenou pokutu.Je možné nějak ukončit smlouvu aníž by to hrozilo pokutou.Předem moc děkuji.

ZOBRAZIT
Odpověď

Vzhledem k faktu, že nemáme žádné informace o průběhu vašeho smluvního vztahu s realitní kanceláří a nemůžeme tak posoudit podmínky, které jste si stanovili pravděpodobně smlouvou o zprostředkování, doporučuji obrátit se se všemi podklady přímo na advokáta.

Pavla Týcová

SylPry
17.7.2016
Kategorie: Pronájem

Dobrý den, jednám s RK o zprostředkování pronájmu bytu. RK požaduje rezervační zálohu ve výši 1 měs. nájmu a k tomu částku za služby a 20%DPH. Nájem je standard, ale zálohu na služby + DPH? Je to v pořádku? Děkuji SylPry

ZOBRAZIT
Odpověď

Provizi za zprostředkování prodeje či pronájmu nemovitosti v zásadě stanoví realitní kancelář po dohodě s klientem. Pakliže vy, jako klient, který má zprostředkovateli uhradit provizi, s její výši nesouhlasíte, je předpokladem, že k uzavření Smlouvy o zprostředkování vůbec nedojde neb nedošlo k dohodě dvou stran. Polemizovat o tom, zda je navrhovaná výše v pořádku je v tomto případě irelevantní a to především pro zřejmé vyjádření vašeho nesouhlasu s výši této provize. Doporučuji dohodnout se s Realitní kanceláří tak, aby zájmy obou stran byly uspokojeny a došlo tak k bezproblémové realizaci obchodu.

Pavla Týcová

Vaňková
17.7.2016
Kategorie: Pronájem

Dobrý den, než se obrátím na právníka ráda bych vznesla dotaz zde. K 26/4/2013 jsem ukončila nájem po 3 měsíční výpovědní lhůtě tak jak bylo sepsáno v nájemní smlouvě. K tomu samému dni jsem byt předala asistence majitele a byl zapsán protokol a různých vadách bytu. Obě strany podepsali. Do 15/5 mi měla být navrácena kauce, kterou jsem zaplatila přes nastěhovanáním 9000 CZK. Do 15/5 mi nic navráceno nebylo a tak jsem zavolala asistence a ta mi řekla, že čeká na soupis oprav a že mi dá vědět k 20/5 což následně udělala a meilem mi poslala soupis úprav za cca 5800 CZK. V soupisu úprav byly odstraněné vady, kterých jsem si nebyla vědoma a nebyly zapsané v protokolu. Obávám se, že mě chtějí pouze zneužít a vrátit mi co nejméně peněz. Mohu se dožadovat vrácení peněz jen za úpravy, které byly sepsány v protokolu? Byt jsem předávala nepoškozený, ale po 2,5 letém bydlení prostě jako nový nebyl. Též jsem se chtěla zeptat, zda-li bych se případně mohla odvolat na fakt, že posledního půl roku mi nebyla prodloužena smlouva a stále jsem v bytě bydlela a platila řádné nájemné. Myslím si, že majitel tímto způsobem nemusí odvádět daně za onen pronajímaný byt jelikož v tom bytě dle smlouvy jsem už neměla co dělat. Dalo by se to podat i takto? Souhlasím s navrácením částky 7300 jelikož drobných závad jsem si vědoma. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Vaňková

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den, problém má více úhlů pohledu. Stěžejní je protokol o předání. Pokud jsou v něm zapsané vady, měla byste hradit pouze tyto konkrétní vady respektive náklady na jejich opravu. Vidím trochu problém v účasti asistentky bez plné moci a musím se přiznat, že na majitele bytů, kteří za sebe posílají jakési asistentky k takovým úkonům bez plné moci, jsem trochu alergický. Druhý pohled je optikou sjednaných podmínek v nájemní smlouvě, kterou nemám k dispozici a tak nemohu posoudit sjednaná ustanovení, která by toto měla řešit. Pokud jste přesvědčená, že jste byt nepoškodila v rozsahu, v jakém tvrdí pronajímatel, pak mu zašlete výzvu k vrácení kauce, případně předžalobní výzvu. To, že jste byt obývala bez prodloužení nájemní smlouvy, na druhou stranu vidím jako Vaši neopatrnost, nikoli jako argument, kterým byste čehokoli dosáhla.

Pavla Týcová

Dluhoš Marek
17.7.2016
Kategorie: Pronájem

dobrý den, chtěl jsem se informovat ohledně povinnosti rk uvádět v inzerátech zda je pronájem s dph či bez. pokud to uvedeno není, mám počítat s tím, že při podpisu smlouvy dojde k nemilé situaci, kdy mi bude oznámeno, že dříve uvedena částka byla bez dph? popř. jak je možné zjistit, zda pronajimatel, požaduje onen nájem již s dph?

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den, žádná taková povinnost neexistuje, nicméně patří k obchodní zvyklosti, že nájemné, kdy je přičítáno DPH (pronajímatel je plátce DPH) je uváděno buď včetně DPH, nebo je na navýšení o DPH v inzerci upozornění.

Pavla Týcová

Tomáš
17.7.2016
Kategorie: Pronájem

Dobrý den, mám dotaz ohledně provize za zprostředkování nájmu bytu. Zprostředkovatel byl zároveň v jedné osobě i majitelem pronajímané nemovitosti. Za zprostředkování nájmu bytu si vzal provizi o výši dvou měsíčních nájmů. Smlouva byla uzavřena na jeden rok. Jelikož se v bytě začala vyskytovat plíseň a byl také problém s hygienicky závadnou vodou byli jsme nuceni po půl roce smlouvu vypovědět a odstěhovat se. Myslím si, že by pronajímatel měl vrátit alespoň polovinu provize jestliže byla smlouva vypověděna před uplynutím dohodnuté doby pronájmu z důvodu vad na nemovitosti. Co byste nám poradili a jak máme postupovat? předem děkuji za odpověď.

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den, pomiňme nyní stav bytu. Zde došlo již na začátku k Vašemu plnění bez právního důvodu. Pokud je totiž zprostředkovatel zároveň vlastníkem nemovitosti a vystupuje-li v nájemní smlouvě na straně pronajímatele, pak se jedná o situaci, kdy je zprostředkovatel tzv. "samokontrahentem". Nešlo tedy ve své podstatě o zprostředkování a v takovém případě zprostředkovateli nevznikl nárok na provizi. Provizi, kterou takto inkasoval, by měl tedy vrátit v plné výši. V opačném případě se jedná o bezdůvodné obohacení. Doporučuji obrátit se na advokáta a podat žalobu na vydání bezdůvodného obohacení.  

Pavla Týcová

Pavel Hejkal
17.7.2016
Kategorie: Pronájem

Dobrý den, uzavřeli jsme s realitní kanceláří rezervační smlouvu na pronájem bytu. A uhradili rezervační zálohu. Ve smlouvě je uvedeno mimo jiné toto : "Zprostředkovatel se zavazuje vykonat činnosti směřující k uzavření nájemní smlouvy ohledně předmětu specifikovaného v Bodě I. (viz. strana č. 1) (dále jen „Nemovitosti“) na základě které vlastník Nemovitostí (dále jen „Vlastník“) pronajme Nemovitosti Zájemci" Pronajímatel bytu nám zaslal smlouvu. Před podpisem smlouvy jsme ji nechali pro jistotu zkontrolovat právníkem, který nám oznámil, že se nejedná o nájemní smlouvu, nýbrž smlouvu o ubytování dle § 754 a následujících Občanského zákoniku. Upozornili jsme na to realitního makléře, ale ten na toto nereagoval. Protože jsme potřebovali řešit naši bytovou situaci, tak jsme podepsali smlouvu o ubytování a nyní na základě ní bydlíme v bytě, ale v podstatě na ubytovně. Podle našeho názoru RK nesplnila Rezervační smlouvu. Nájemní smlouva a Smlouva o ubytování jsou rozdílné typy smluv. Smlouva o ubytování nám poskytuje nižší právní ochranu se všemi důsledky. Jaký na to máte názor? Děkuji za odpověď.

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den, není mi zcela jasné, proč jste podepisovali smlouvu o ubytování, když jste věděli, že se jedná o právní úkon, který neodpovídá povaze smluvního vztahu a ani Vaší představě. Takovou smlouvu jste měli odmítnout. Tato smlouva je pro účely nájmu bytu zcela nevhodná. Zprostředkovateli nárok na provizi samozřejmě nevznikl, protože se zavázal obstarat jiný typ smlouvy. To je stejné, jako byste někoho poslali pro pivo a on přinesl mléko. Spokojeni byste asi také nebyli. Motiv realitní kanceláře uzavírat tento typ smlouvy mi také není zcela jasný. Snad jediný důvod může být, že nemovitost, ve které bydlíte, není zkolaudovaná jako byt, nýbrž jako ubytovací zařízení. To bohužel bez patřičných dokumentů nedovedu posoudit.  

Pavla Týcová

Zdeněk Kabíček
17.7.2016
Kategorie: Pronájem

Dobrý den, prosím o radu jak lze legálně vystěhovat nájemníka z mého pronajatého bytu, pokud sám nechce opustit byt a neplatí nájemné a dluží značnou částku. Pro tento důvod dostal také 3 měsíční výpověď. Děkuji. S pozdravem Zdeněk Kabíček

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den, okolo tohoto tématu bylo vždy plno domněnek a nápadů jak věc vyřešit. Většinou však nelegálních. Dle mého názoru je jediné řešení v souladu s platnou právní úpravou podání žaloby na vystěhování a po rozsudku pak okamžitý výkon soudního rozhodnutí.

Pavla Týcová

Pavel
17.7.2016
Kategorie: Pronájem

Dobrý den, Dne 28.6. jsme byli s přítelkyní na prohlídce bytu jenž je určen k pronájmu. Realitní makléřka během prohlídky požadovala podepsat myslím, že tzv List o prohlídcem kde bylo vyjádřena výše provize pro RK a to 4.500,- K podpisu byl zapotřebí i OP. Může se stát, v případě našeho nezájmu o pronájem, že RK bude i tak chtít tento poplatek uhradit ? Děkuji za odpověď

ZOBRAZIT
Odpověď

Dobrý den, Dne 28.6. jsme byli s přítelkyní na prohlídce bytu jenž je určen k pronájmu. Realitní makléřka během prohlídky požadovala podepsat myslím, že tzv List o prohlídcem kde bylo vyjádřena výše provize pro RK a to 4.500,- K podpisu byl zapotřebí i OP. Může se stát, v případě našeho nezájmu o pronájem, že RK bude i tak chtít tento poplatek uhradit ? Děkuji za odpověď

Pavla Týcová

Nastartujte svoji kariéru, třeba jako...

Elitní makléř

Zařaďte se mezi elitní makléře díky našemu konceptu aktivních tréninků, využití exkluzivních nástrojů a podpory v rámci značky.

Více informací

Makléř srdcař

Milujete kontakt s lidmi, dobře odvedenou práci a skvělé pracovní podmínky? Staňte se makléřem srdcařem a předávejte svou pozitivní energii dál.

Více informací

Rychle vydělávající makléř

Nestačí vám vaše současné příjmy a máte pocit že se vaše kariéra již nikam neposouvá? S naší podporou formou unikátních tréniků a nástrojů začnete vydělávat opravdu rychle.

Více informací

Chráníme Vaše soukromí

Naše společnost používá soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat funkčnost stránek a zajištují, aby naše stránky fungovaly bezpečně, neustále se zlepšovaly a přizpůsobovaly vaše vyhledávání. Díky nim dokážeme lépe nabídnout obsah, který pro vás může být zajímavý a užitečný. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním všech cookies.
Více informací
ROZUMÍM   ZAMÍTNOUT