Prodej domu, Chalupy, 250 m2

Chotoviny, okres Tábor, Jihočeský

14 900 000 Kč
Cena snížena ze 16 190 000 o 1 290 000 Kč
ID
635977
Umístění objektu
Polosamota
Poloha domu
Samostatný
Užitná plocha
250 m2
Zastavěná plocha
250 m2
Podlahová plocha
250 m2
Plocha pozemku
22782 m2
Konstrukce
Kamenná
Podlaží
2
Stav objektu
Před rekonstrukcí
Energ.třída
G - Mimořádně nehospodárná
Energ.hodn.
287 KWh/m2/rok
Elektřina
230V
Vytápění
Lokální elektrické
Voda
Studna
Sklep
Ano
Garáž
Ano
Michal Čevela
Michal Čevela
602 517 990
cevela@dumrealit.cz
Michelle
Pod Slovany 1888/12
Praha 2 128 00
Ml?n od jihoz?padu
Ml?n od severu
Zobrazit všech
52 fotografií

Popis nemovitosti

Dumrealit.cz Vám zprostředkuje prodej exkluzívní nemovitosti - středověké usedlosti bývalého vodního mlýna obklopené velkou zahradou, strání se vzrostlým lesem, čistým potokem a panenskými lukami.

Bohatá historie mlýna je zdokumentována zpětně až do 16 století, kdy se historické prameny zmiňují o prvním majiteli mlýna panu Jindřichu Lapáčkovi již z roku 1565. Dnešní podoba usedlosti sestává ze samotné podsklepené budovy mlýna s obyvatelnou dvojpodlažní částí, dále z větší stodoly, obyvatelného skladu s verandou, z menšího domku na nářadí, a ze samostatného sklepa zapuštěného ve skále, použitelného třeba k uchovávání vína. Nemovitost je umístěna v malebném prostředí jihočeské krajiny.

Po čtyři století tu celé generace mlynářských rodů mlely mouku. Ve svých nejlepších letech poskytoval mlýn poctivou obživu postupně rodinám Lapáčků, Vodáků, Mrzenů, Brederů, Farů, Kotašků, Cikhartů, Dvořáků a Halamů a teprve až výměrem VIII/1-515.33-1952 ze 4. března 1952 bylo poslednímu mlynáři na Lapáčkově mlýně v Liderovicích čp.15 Jiřímu Halamovi nařízeno vrátit živnostenský list s odůvodněním, že více než 6 měsíců neprovozuje svoji živnost. Marná byla snaha mlynáře se odvolat, KNV v Českých Budějovicích odvolání zamítl. Mlýnská technologie byla demontována a náhon ke kolu byl zasypán. Pozemky však zůstaly pohromadě a je tak možné jeho obnovení.

Pozemky, které k usedlosti přiléhají, mají rozlohu více než 22 700 čtverečných metrů, část z nich je dosud registrována v pozemkových knihách jako vodní plocha. Pozemky prochází asfaltová cesta, kolem níž jsou viditelné pozůstatky náhonu. Za ním pak je zahrada, louky a na jejich druhé straně se vine čistý Košínský potok, který tvoří přirozenou hranici pozemků od západu. Od severovýchodu je usedlost zas chráněna vysokou, strmou strání se vzrostlým, hustým lesem, který k ní patří také. Díky svému zapuštění pod zalesněnou stráň je usedlost někdejšího Lapáčkova mlýna i v dnešní době oázou zelené přírody, klidu a samoty. Do civilizace odtud však přesto není daleko: za vzrostlým lesem a širokým kopcem se místní silnička napojuje na hlavní dopravní tepnu z Prahy do Tábora a Českých Budějovic. V těsné blízkosti mlýna vede také cyklostezka a křižovatka oblíbených turistických cest.

Budovy mlýna i hospodářská stavení si zasluhují poctivou rekonstrukci, když ta poslední z roku 2005 zůstala nedokončená. Není však mnoho podobně malebných míst, která by otevírala tak široký prostor pro vlastní fantazii i pro tolik možných způsobů využití: od běžné větší chalupy přes výletní restauraci s ubytováním, ranč pro chov koní či loveckou chatu až třeba po malou vodní a sluneční elektrárnu. Jisté je jen to, že pro své další plné využití potřebuje usedlost energického, nápaditého hospodáře s jasnou vizí a s pevným finančním zázemím. Majitel si vyhrazuje právo prodat nemovitost nevyšší nabídce. Ev. číslo: 635977.

Mapa


Nastartujte svoji kariéru, třeba jako...

Elitní makléř

Zařaďte se mezi elitní makléře díky našemu konceptu aktivních tréninků, využití exkluzivních nástrojů a podpory v rámci značky.

Více informací

Makléř srdcař

Milujete kontakt s lidmi, dobře odvedenou práci a skvělé pracovní podmínky? Staňte se makléřem srdcařem a předávejte svou pozitivní energii dál.

Více informací

Rychle vydělávající makléř

Nestačí vám vaše současné příjmy a máte pocit že se vaše kariéra již nikam neposouvá? S naší podporou formou unikátních tréniků a nástrojů začnete vydělávat opravdu rychle.

Více informací

Chráníme Vaše soukromí

Naše společnost používá soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat funkčnost stránek a zajištují, aby naše stránky fungovaly bezpečně, neustále se zlepšovaly a přizpůsobovaly vaše vyhledávání. Díky nim dokážeme lépe nabídnout obsah, který pro vás může být zajímavý a užitečný. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním všech cookies.
Více informací
ROZUMÍM   ZAMÍTNOUT